تشنج ناشی از آب درمانی


دختر جوانی را به اورژانس آوردند. پرسنل اورژانس 115 عنوان می‌کردند که بیمار در محل کار از روی صندلی به زمین افتاده و حرکات پرشی در اندام‌هایش داشته است. دختر جوان رژیم غذایی معمول خود را به پیشنهاد یکی از دوستانش تغییر داده و برای کاهش وزن و جلوگیری از پیری زودرس به رژیم آب درمانی روی آورده بود. این رژیم برای 1 هفته ادامه داشته و هر روز مقادیر فراوانی از آب در حین بیدار شدن از خواب، قبل از غذا و حین خواب مصرف می‌کرده است. دختر جوان، پس از ورزش آب  از دست رفته ناشی از تعریق را با آب فراوان جبران می‌کرده است.

برای وی آزمایش درخواست شد. در آزمایشات بیمار سدیم خون پایین گزارش شد. با درمان‌های مناسب وی ترخیص شد. سوالی که اینجا مطرح می‌شود اینست که آیا آب درمانی عامل این حادثه بوده است؟

درون خون املاح متفاوتی وجود دارد. دو ملح مهم سدیم و پتاسیم هستند. سدیم یکی از املاحی است که در خون و درون سلول‌های بدن وجود دارد و عامل برقراری ارتباط الکتریکی مابین خون و بدن است. زمانی که به واسطه گرما بدن عرق می‌کند علاوه بر آب نمک که عمدتا سدیم است از دست می‌رود. اگر برای جبران تعریق بجای آب و نمک از آب به تنهایی استفاده شود، سدیم خون پایین می‌افتد. تعدادی از افراد رژیم آب درمانی را برای کاهش وزن، بهبود قوای ذهنی، پاکسازی بدن از مواد مضر و ... شروع می‌کنند! آب به تنهایی، زمانی که به میزان زیاد مصرف شود خون را رقیق کرده و سدیم خون و دیگر املاح را کاهش می‌دهد.

علایم: سدیم خون معمولا در محدوده 135 تا 145 است. علایم ناشی از کمبود سدیم به عدد سدیم در خون چندان مرتبط نیست. سرعت کاهش بسیار مهمتر بوده و عموما هر چه سرعت کاهش بیشتر باشد امکان بروز علایم بیشتر است. علایم از تهوع، استفراغ، ضعف، بی اشتهایی و گیجی متغیر است. اگر سدیم خون در ظرف یک روز و یا کمتر به زیر 120 برسد علایم شدید مثل پرش عضلات، تشنج و حتی رفتن به حالت حال کوما بروز می‌کند.

اما اثر این آب اضافی چیست؟

زمانی که سدیم خون کاهش می‌یابد در واقع آب زیادی در خون است که می‌تواند جذب مغز شود. افزایش آب در مغز باعث ورم مغز و بروز علایمی همچون سردرد، بیقراری، گیجی، تشنج و حتی افت شدید هوشیاری تا حد کوما می‌شود.

چه باید کرد؟

هرگز اقدام به اجرای رژیم‌های غیرمعمول نکنید. کاهش وزن یا افزایش کارآیی ذهنی با انجام رژیم غیرمعمول و به خطر انداختن جان کار عاقلانه‌ای نیست.

اگر با فردی روبرو شدید که آب فراوان می‌خورد و علایم یاد شده در وی بروز کرد، سریعا او را به پزشک برسانید. اگر بیمار هوشیار است و توانایی نوشیدن دارد باید از مایعاتی که نمک کافی دارند(مثل دوغ یا محلول‌های ضد اسهال) استفاده کرد.

افرادی که در هوای گرم کار و یا ورزش می‌کنند باید بجای آب از محلول‌هایی استفاده کنند که آب و نمک کافی دارد. یکی از علل گرفتگی عضلات در ورزشکاران همین کاهش سدیم خون است.

/ 2 نظر / 19 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345390561.55

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345390561.53