اورژانس‌های دیابت

اگر یکی از بستگان و یا خودتان مبتلا به بیماری قند هستید لازم است به مواردی که نشان از اضطرار برای مراجعه به اورژانس و درمان فوری است آشنا باشید.

افرادی که از انسولین استفاده می‌کنند باید پس از تزریق انسولین یک وعده غذایی استفاده کنند. نخوردن غذا باعث افت قند خون می‌شود که گاهی بیمار را به حالت کما می‌برد. افرادی که تحت درمان با قرص بجای انسولین هستند خطر بیشتری برای افت قند خون دارند. افت قند خون در این گروه از بیماران زمان بیشتری به طول انجامیده و نیازمند بستری در بیمارستان است.

اگر بیمار دیابتی دچار حالت گیجی، اختلال در کلام، تعریق، لرزش در اندام‌ها، افت هوشیاری، تشنج و یا اختلال حرکتی در بخشی از بدن شد باید احتمال افت قند خون را در وی در نظر داشت و سریعاً بیمار را به اورژانس رساند. اگر دستگاه سنجش قند خون در اختیار دارید حتماً قند را اندازه گیری کنید و اگر کمتر از 90 بود و بیمار توانایی خوردن داشت، محلول‌های قندی(آب قند، یک قاشق غذاخوری عسل) به وی بدهید.

افراد دیابتی عموماً دارای دستگاه سنجش قند خون در منزل هستند. اگر فردی تحت درمان با انسولین متوجه قند خون بالای 300 شد لازم است که به بیمارستان مراجعه کند. قند بالا به تنهایی دلیلی برای بستری و درمان فوری نیست اما گاهی وضعیت سوخت و ساز در این بیماران بهم ریخته و باید طی آزمایشات خاص تشخیص داده و سریعاً درمان شود.

بیماران دیابتی دارای وضعیت ایمنی و دفاعی مختلی هستند. مبتلایان باید توجه خاصی به زخم‌های پایشان داشته باشند. زخم در پاهای این بیماران به راحتی بروز کرده و به دلیل نقص در اعصاب، متوجه بروز آن نشده و یا درد چندانی احساس نمی‌کنند. اگر زخمی در پای افراد دیابتی بروز کرد باید در اولین فرصت به پزشک خود برای درمان مراجعه کنند. این بیماران باید در ذهن خود این نکته را داشته باشند، به دلیل اثر قند بالا، حس درد و  خون رسانی در آن مشکل پیدا کرده و ترمیم زخم به کندی صورت می‌گیرد.

اختلال در حس درد تنها در اندام‌ها نیست. دیابتی‌ها ممکن است در حین سکته قلبی بجای احساس درد در قفسه سینه دچار تنگی نفس شوند و گاهی پزشک را به اشتباه به تشخیص‌هایی مانند بیماری‌های ریوی سوق دهند. اگر شما و یا یکی از بستگانتان به بیمار قند مبتلاست به محض احساس تنگی نفس باید فشارخون کنترل شود. اگر نفس تنگی با فعالیت، همراه با تعریق سرد و یا تهوع باشد به احتمال زیاد مشکل در قلب است و باید از حبه‌های قرمز مخصوص بیماران قلبی در زیر زبان گذاشت و سریعاً فرد را به اورژانس انتقال داد.

به دلیل اختلال در قند خون، دیابتی‌ها مستعد ابتلا به اشکال شدید و خطرناک عفونت در کلیه و یا کیسه صفرا هستند. عفونت در بیماران دیابتی یک اورژانس تلقی می‌شود. اگر فردی دیابتی سنگ در کیسه صفرا داشته باشد پزشک وسواس و ترس بیشتری احساس کرده و بیمار را برای اقدامات درمانی فوری و حتی جراحی اورژانس کاندید خواهد کرد.

/ 0 نظر / 28 بازدید