دانستنی‌های آسم

شاید در مورد آسم چیزهایی بنویسم که شما تا حالا نشنیده باشید یا با منطق پزشکی و بهداشتی همخوانی نداشته باشد. اما لازم است که بعنوان یک پزشک، پرسنل درمانی و یا بیمار آسمی از این موارد اطلاع داشته باشیم.

آیا میدانید که استفاده از داروهای بتا 2 آگونیست مثل اسپری سالبوتامول  در قیاس با گلوکوتیکوئیدهای استنشاقی مثل بکلومتازون با خطر بالای مرگ و میر همراه است؟ در واقع برخلاف گلوکوتیکوئیدهای استنشاقی که خطر مرگ و میر را در بیمارا آسمی کاهش میدهند، استفاده از داروهای آگونیست بتا 2 با افزایش مرگ و میر همراه است. لذا توصیه می‌شود که درمان بیماران آسمی به شکلی مهیا شود تا خطر بروز حملات و نیاز به استفاده از این داروها کاهش یابد.

آیا میدانید که پایین بودن میزان عفونت در سنین کودکی با افزایش خطر آسم همراه است؟! به عبارتی اگر تمایل دارید که کودک شما سمی نشود خیلی به اصول بهداشتی و مراقبت در جهت کاهش بیماری و محیط استریل پایبندش نکنید! البته مسلم است که بیماریهای عفونی چنان عوارضی دارند که هیچ فردی تمایل به قبول خطر عفونت بیشتر در مقابل خطر کمتر آسم نیست.

آیا میدانید که چاقی در زنان عامل خطر مستقلی برای آسم است؟ بنابراین زنان برای پیشگیری از آسم بهتر است همانند دوری از حیوانات، هوای آلوده، گیاهان حساسیت‌زا، اندکی هم به فکر چاقی و اضافه وزن باشند.

آیا میدانید که غذای پر نمک که متاسفانه با فرهنگ ما عجین شده  میتواند با خطر آسم همراه باشد؟ بنابراین افرادی که بنابر عقاید قدیمی اندکی نمک در سر سفره می‌خورند نه تنها در معرض خطر فشارخون هستند بلکه خطر آسم را هم در خود افزایش میدهند. نکته مهم در مورد مادرانی است که نمک به غذای مودک می‌افزایند تا رژیم غذایی شبیه به غذای خود به کودک و شیرخوار بدهند. این مادران زمینه را برای آسم در کودک خود ایجاد میکنند.

آیا میدانید که برخلاف تصر عامه که اسم پیشرفت میکند، آسم پیشرفت ندارد؟ افراد با بیماری خفیف به سمت شدید نرفته و افراد دچار بیماری شدید از ابتدا دارای بیماری شدیدی بوده‌اند. اگر رعایت نکردند رژیم دارویی، غذایی و تماس با محیط مستعد کننده آسم را بیماران مبتلا رعایت نکنند دچار افزایش حملات و شدت بیماری می‌شوند که از عدم رعایت نشات می‌گیرد تا افزایش شدت بیماری.

آیا میدانید که در دوران بلوغ ممکن است بیماری آسم در کودکان بهبود یابد؟ البته عده‌ای از مودکان مجدد دچار عود بیماری می‌شوند که معمولا کودکانی مبتلا به بیماری شدید آسم هستند.

آیا میدانید که پوشش خانه با فرش از علل شیوع آسم است؟ شاید ذرات ریز جداشده از فرش در هوا رها شده و زمینه ساز آسم شود.

آیا میدانید که اگر در اوایل دروان زندگی با حیوانات بالاخص گربه تماس داشته باشید خطر بروز آسم کاهش می‌یابد؟ درحالیکه اگر همین تماس‌ها در دورانهای بعدی صورت بگیرد باعث خطر بروز آسم میشود.

آیا می‌دانید که نانواها به دلیل وجود قارچی در آرد گندم که تولید آمیلاز میکند مستعد ابتلا به آسم می‌شوند؟

آیا میدانید که برای پایدار نبودن آسم شغلی باید در ظرف 6 ماه از تشخیص آسم، باید ترک شغل کرد تا آسم برقرار نماند؟

آیا میدانید که برخلاف قبل که معتقد بودند باید برای کنترل آسم از محرک‌ها دوری کرد، فعلا دیدگاهی ایجاد شده که می‌گوید باید دوز داروهای بیمار را تغییر داد.

آیا میدانید نوعی از آسم وجود دارد که ناشی از رعد و برق است؟ در این نوع آسم بیمار پس از رعد و برق و طوفان دچار حمله می‌شود. احتمالا وجود ذرات ناشی از گرده گیاهان در بروز حمله آسم نقش دارد.

آیا میدانید که آسم ناشی از ورزش در طی ورزش بروز نمیکند و زمانی که ورزش به پایان میرسد؟ البته اگر ورزش خیلی طول بکشد می‌تواند بروز کند.

آیا میدانید که کاهش پروژسترون قبل از قاعدگی میتواند عامل بروز حمله اسم باشد؟

آیا میدانید که بسیاری از افراد آسمی با خندیدن دچار تنگی نفس و حمله می‌شوند.

آیا میدانید که بیماران آسمی بیشتر مستعد ریفلاکس هستند اما ریفلاکس باعث بروز حمله در آنها نشده و درمان ن باعث بهبود حملات نمی‌شود؟ بنابراین اگر بیمار آسمی دارید که ریفلاکس دارد برای جلوگیری از عوارض ریفلاکس بر مری و کنترل علایم و ناراحتی ناشی از آن، آن را درمان کنید نه به منظور کاهش حملات آسم.

آیا میدانید که تعدادی از بیماران آسمی بدنبال استرس هیجانی دچار آسم می‌شوند؟ اما شاید باور نکنید که استرس‌های شدید مثل داغدیدگی باعث حمله آسم نشده و حتی ممکن است علایم آسم را برطرف کند!

آیا میدانید که بسیاری از مبتلایان به آسم قبل از بروز حمله علائمی بعنوان پیشقراول دارند مثلا دچار خارش زیرچانه، ترس از مرگ قریب الوقوع بدون دلیل و یا احساس ناراحتی مابین دو کتف می‌شوند؟

برگرفته شده از کتاب هاریسون چاپ 2012، فصل 254

/ 0 نظر / 59 بازدید