اگر در سیلاب گیر افتادید...

فرض کنید در یک روز ابری در حال پیاده‌روی هستید که ناگهان صاعقه‌ای ایجاد و باران شدیدی شروع به بارش می‌کند. بارندگی به قدری شدید است که آب داخل جوی‌ها و کانال‌ها بالا آمده و سطح خیابان را در برگرفته، قصد ادامه مسیر را دارید، اما نمی‌دانید که چگونه از آب‌گرفتگی‌ها عبور کنید. در این زمان چه می‌کنید؟

 

باران شدید بخصوص در این فصل مهم‌ترین دلیل وقوع سیلاب است. سیل هنگامی‌ اتفاق می‌افتد که کانال یا مسیر جریان آب نتواند ظرفیت طغیان را تحمل کند. باران‌های سنگین، شیب‌های زیاد، زمین‌های خشک و آسفالتی، از جمله علل وقوع سیلاب‌های شهری هستند.

سیلاب‌ها به دو گونه‌اند؛ سیلاب‌های آرام به تدریج و طی روزها و هفته‌ها بر اثر بارندگی و افزایش حجم آب ایجاد می‌شود و سیلاب‌های ناگهانی که در پی بارندگی‌های شدید و افزایش ناگهانی حجم آب ایجاد شده با خود مصدومیت، تخریب منازل و غرق‌شدگی را به همراه دارد.

اگر خارج از منزل هستید...

1‌‌ـ‌ تا حد امکان از خانه خارج نشوید و اگر در مناطق پست و کم‌ارتفاع قرار دارید به سرعت خود را به محل‌های مرتفع برسانید.

2‌‌ـ در زمان بارندگی‌های شدید از مجاری فاضلاب، جوی‌ها و کانال‌های آب که به ظاهر آرام هستند، دوری کنید. به یاد داشته باشید که این مجاری در پی بارش‌های سنگین به سرعت و در عرض چند دقیقه پر آب می‌شوند.

3‌‌ـ در جریان آب سیل راه نروید. اگر ارتفاع آب در حال حرکت به 15 سانتی‌متر برسد به یقین تعادل شما را برهم خواهد زد. اگر مجبورید که در آب حرکت کنید از مسیری بروید که حرکت آب ساکن یا آرام باشد.

4‌‌ـ برای آن‌که از استحکام زمین جلوی پای خود مطمئن شوید یا داخل گودال و کانال‌های بی‌حفاظ نیفتید از یک تکه چوبدستی استفاده کنید.

5‌‌ـ‌ هیچ‌گاه در آب‌گرفتگی‌ها به این طرف و آن طرف نروید، چرا که آب سیلاب به روغن، گازوئیل یا فاضلاب آلوده است. از طرفی چون سیلاب باعث خروج جانوران یا خزندگان از لانه‌هایشان می‌شود احتمال دارد که مار یا دیگر جانوران، در آب رها و شما را بگزند. همچنین ممکن است این آب با خطوط نیروی برق زیرزمینی در تماس وحاوی جریان برق باشد و شما را دچار برق‌گرفتگی کند.

اگر در خودرو بودید...

خودرو محل امنی در مقابل سیلاب نیست. در بیشتر خودرو‌ها ارتفاع 15 سانتی‌متر آب می‌تواند به خودرو رسیده و کنترل آن را مختل یا آن را از حرکت باز دارد. ارتفاع 30 سانتی‌متر هم می‌تواند بیشتر خودروها را شناور کند، بنابراین با شروع سیلاب خودرو را ترک کنید و درمکان امنی پناه گیرید. ‌هنگام رانندگی مراقب شیب‌ها و پیچ‌های تند باشید و با دنده سنگین حرکت کنید، چرا که ترمز بخوبی در آب عمل نخواهد کرد.

اگر در خانه بودید...

برای جلوگیری از ورود سیلاب به داخل خانه، از گونی‌های پر شده شن و ماسه استفاده کنید.

اگر محل زندگی شما در مجاورت مسیل رودخانه یا کانال‌های بسیار بزرگ آب قرار دارد، بدانید که در برخی فصول با خطر سیل‌گرفتگی مواجه خواهید شد. بنابراین دیوارهای زیرزمین و پارکینگ را با عایق‌های ضدآب بپوشانید. برای جلوگیری از برگشت آب سیل و فاضلاب از مجاری فاضلاب به داخل خانه دریچه‌های کنترل فاضلاب نصب کنید.

برگرفته شده از روزنامه جام جم، مورخه 14 اردیبهشت 1391، فاخره بهبهانی

/ 0 نظر / 26 بازدید