سفر نوروزی بی‌خطر

اسفند به آخر نزدیک شده و تعطیلات نوروزی بزودی از راه می‎رسد. فصل گشت و گذار و خوردن انواع و اقسام شیرینی و تنقلات و همزمان افزایش مسافرت‌های برون‌شهری و درون‌شهری با تعطیلی مطب پزشکان و کاهش سطح عملکردی بیمارستان‌ها به دلیل ادغام بخش‌ها و کاهش پرسنل بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی مصادف می‌شود. شیفت‌های پرسنل درمانی به منظور ایجاد زمان لازم برای تعطیلات، فشرده می‌شود. با این حال بیمار شدن، فرضی گریزناپذیر است. رعایت مواردی می‌تواند تعطیلات را به کام شما و دیگران تلخ نکند. 

‌ـ‌ داروهای خود را فراموش نکرده و برای مدتی که در خانه نیستید با خود دارو ببرید. حتما قبل از تعطیلات و سفرهای طولانی برای ویزیت مجدد به پزشک خود مراجعه کنید.

- همیشه دفترچه بیمه‌تان را با خود ببرید.

‌ـ‌ برای بررسی دوره‌ای یا درمان بیماری مزمن خود زمانی بعد از تعطیلات را انتخاب کنید.

‌ـ‌ اگر به محلی که سفر می‌کنید، بیماری خاصی رایج است از واکسیناسیون و دیگر اقدامات پیشگیری‌کننده اطلاع کسب کنید.

‌ـ‌ بسیاری از مواد خوراکی و سوغات شهرها می‌توانند برای بیماری شما مضر باشند. انواع آجیل‌ها دارای نمک بوده و می‌تواند روی فشارخون اثر سوء داشته باشد.

‌ـ‌ آب موجود در مسیرهای بین راهی و پارک‌ها همیشه بهداشتی و قابل خوردن نیست؛ به علائم هشدار دقت کنید.

‌ـ‌ در صورت بروز اسهال تا مراجعه به پزشک، بهداشت شخصی را رعایت کنید. هرگز دارویی را برای کنترل اسهال خودسرانه مصرف نکنید. کنترل اسهال عفونی تنها با داروهای کاهنده حرکات روده (دیفنوکسیلات) می‌تواند به عفونت شدید منجر شود و در بدن انتشار یابد.

‌ـ‌ به یاد داشته باشید که اورژانس 115 آمبولانس تلفنی نیست، بلکه پرسنل آنها موظف به انجام اقدامات اولیه و ضروری تا رسیدن به مرکز درمانی هستند. اصرار به انتقال بیمار به مرکزی خاص در توان آنها نیست. مرکز به آمبولانس دستور انتقال به نزدیک‌ترین بیمارستان را می‌دهد.

‌ـ‌ قبل از شروع به حرکت، کمربند ایمنی خود را بدرستی ببندید و تا جایی که امکان دارد، قفل کودک را فعال کنید.

‌ـ‌ کودکان خود را روی صندلی جلوی خودرو که دارای کیسه هواست، ننشانید.

‌ـ‌ از خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و مطالعه‌کردن در خودرویی که دارای کیسه است اجتناب کنید.

‌ـ‌ در صورت بروز حادثه، مصدومان را از محل خطر با رعایت نکات ایمنی دور کنید. به یاد داشته باشید که در صورت وجود خطر، ممکن است شما هم به جمع آسیب‌دیدگان حادثه افزوده شوید.

‌ـ‌ در صورتی که مصدوم در محل خطرناکی است، انتقال بیمار را به کادر ورزیده اورژانس 115 واگذار کنید.

/ 0 نظر / 20 بازدید