دکتر، من مشکل قلبی دارم؟

زن 32 ساله جوانی را با درد قفسه سینه به اورژانس آوردند. علایم بیمار با فعالیت بدتر شده و با کمی استراحت بهبود می‌یافت. حملات بیمار مکرراً بروز کرده و باعث شده بود که وی برای بررسی بیشتر نیمه‌های شب به اورژانس مراجعه کند. نوار‌های قلبی طبیعی بود. آزمایش برای بررسی آنزیم قلب وی ارسال شد که منفی بود. با درخواست پزشک متخصص اورژانس در بخش مراقبت‌های ویژه قلبی بستری شد. علایم بیمار با مشاجرات خانوادگی و در طی ملاقات با همسرش در ساعات ملاقات بروز می‌کرد. 3 روز بعد، پس از ساعت ملاقات مجدداً دچار درد قفسه سینه شد. این بار نوارهای قلبی کاملاً غیر طبیعی شده و بیمار دچار انفارکتوس قلبی شد. تمام اقدامات لازم انجام شد اما متأسفانه بیمار به دلیل وسعت سکته قلبی درگذشت.

یکی از مواردی که باعث سردرگمی در تشخیص و تعیین تکلیف بیماران قلبی می‌شود عدم هم‌خوانی مابین علایم و نشانه‌های بیمار با آنچه در نوار قلب و یا آنژیوگرافی و یا دیگر آزمایشات است.

درد قفسه سینه، تنگی نفس، تعریق سرد، سرگیجه از نشانه‌های کمبود خون‌رسانی به قلب است. وقتی این علایم با فعالیت شروع شده و با استراحت و یا داروهای قلبی مانند حبه‎های زیر زبانی بهبود می‌یابد، تشخیص بیماری قلبی را تداعی می‌کند. مشکل زمانی است که بیمار برای بررسی بیشتر به متخصص قلب برای تست ورزش و یا آنژیوگرافی ارجاع می‌شود و نتیجه تست‌های وی منفی است!

بسیاری از بیماران قلبی دچار تنگی گذرا در عروق قلب می‌شوند که می‌تواند ناشی از استرس و هیجان، فعالیت و علل دیگر باشد اما به محض رفع عامل مولد، رگ قلبی به حال طبیعی برگشته و تمامی علایم بیمار رفع می‌شود. این بیماران گاهی دارای نوار قلبی کاملاً طبیعی هستند.

گاهی بیماران دارای آنژیوگرافی است که طبیعی است اما یکباره دچار لخته آنی و بزرگی در رگ‌های قلبی می‌شود. این بیماران ممکن است دچار مرگ ناگهانی شوند؛ اتفاقی که در بسیاری از افراد بدون مشکل قلبی رخ می‌دهد. این بیماران نه تنها خودشان سردرگم هستند بلکه برای پزشک  نیز مشکلات تشخیصی به بار می‌آورند، چرا که با وجود بررسی‌های مختلف گاهی هیچ مورد غیرطبیعی به دست نمی‌آید. بسیاری از این بیماران به عنوان افرادی بیمار پندار قلمداد شده و از بیمارستان مرخص می‌شوند! که گاهی همین اشتباه تشخیصی منجر به فاجعه می‌شود.

چه باید کرد؟

زمانی که این بیماران به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند باید بر اساس علایم درمان شوند. اگر نوار قلبی و یا آزمایشات آن‌ها مشکوک بود بهتر است که چند ساعتی تحت نظر باشند و اگر احتمال مشکل قلبی برای آنان مد نظر است در بخش مراقبت‌های قلبی بستری شوند.

بهتر است این بیماران حتماً پس از ترخیص و با وجود طبیعی بودن تمام آزمایشات و نوارهای قلبی، پیگیر بیماری خود زیر نظر متخصص قلب باشند.

هرگز فراموش نکنید که تمامی مدارک بیماری خود را نگهداری کنید. این که شما بگویید که آزمایشات و یا نوارهایتان طبیعی بوده به آن اندازه ارزش ندارد که  آزمایشات و مدارک شما را پزشک ببیند.

/ 0 نظر / 91 بازدید