انواع گرمازدگی خفیف و درمان آن

گرمازدگی یک بیماری خاص نیست، بلکه طیفی از بیماری‌هاست که می‌تواند چنان جزئی باشد که گاهی پزشک هم قادر به تشخیص قطعی نباشد یا آنقدر شدید باشد که زندگی فرد را به خطر ‌اندازد. طیف بیماری‌های ناشی از گرما از اثرات موضعی تا درگیری در تمام بدن، متغیر است. انواع رایج گرمازدگی خفیف که بیشتر قابل درمان سرپایی و در منزل باشد، به شرح زیر است:

 

ورم: 

در ظرف چند ساعت ابتدایی برخورد با محیط گرم، ورم در پا یا دست‌ها تا ناحیه مچ بروز می‌کند. علت آن گشاد‌شدن عروق پوستی و تجمع آب در این بخش‌هاست. برای ورم، درمان خاصی لازم نیست و فقط باید عضو درگیر را بالا نگه داریم. جوراب‌های واریسی برای سهولت خروج آب اضافی، مفید است. مدرها (ادرارآورها) در درمان نه‌تنها مفید نیست، بلکه با دفع آب و نمک از بدن اثرات مضری داشته و سیر بیماری را تشدید می‌کند.

 

ضایعات پوستی خارش‌دار: 

ضایعات قرمز کوچک روی پوست که توسط البسه پوشیده شده، علت بسته‌شدن سوراخ خروجی غدد عرق و بروز التهاب حاد در این غدد است. درمان با دوری از گرما شروع می‌شود. بهتر است که از لباس‌های روشن و تمیز و مناسب استفاده شود. برای کاهش خارش از داروهای ضد حساسیت استفاده می‌شود. برخلاف عقاید عامه مردم، پودر بچه هیچ اثر ثابت‌شده‌ای در بهبود این ضایعات ندارد.

گرفتگی عضلات: انقباضات غیرارادی، ناگهانی و دردناک در عضلات بدن است که به دنبال تماس با محیط گرم بروز می‌کند. افرادی که بشدت عرق می‌کنند بیشتر مبتلا می‌شوند. این حالت می‌تواند در زمان فعالیت یا ساعت‌ها بعد از فعالیت‌های شدید بدنی رخ بدهد. افراد در حین تعریق آب و نمک از دست می‌دهند، اما تنها با نوشیدن آب، مایع از دست رفته جایگزین خواهد شد. اگر کمبود نمک جبران نشود، اثر این کمبود، خود را با انقباضات عضلانی نشان خواهد داد. درد این افراد به مسکن‌های قوی و حتی مخدرها هم پاسخ نمی‌دهد. درمان با جایگزینی آب همراه نمک‌های از دست رفته است.

تتانی: این حالت ناشی از افت موقت کلسیم خون است که به واسطه تنفس سریع در گرما بروز می‌کند. در این وضع، فرد احساس بی‌حسی در اندام‌ها یا دور دهان می‌کند. گاهی اوقات دست‌های بیمار در حالت خمیده و فلج قرار می‌گیرد. به نسبت گرفتگی عضلات ـ ‌که پیش از این شرح داده شد ـ میزان درد کمتر است و اختلال حسی بارزتر. برای درمان این افراد باید آنها را از محیط گرم دور کرد تا با کنترل روی تعداد نفس‌ها، علائم از بین برود.

/ 2 نظر / 44 بازدید
محمد

سلام عجب سایتی دارید. من دارم میگردم به سایت های خوب نظر میدم و یک کارت شارژ هزار تومنی ایرانسل میدم.البته فقط 5 سایت. این کد را شما زود بزنید داخل گوشی تا شارژ شه کلاهبرداری نیست میتونید خودتون به کد دقت کنید.اگر کد استفاده شده بود بدونید یکی از بازدیدکنندگانتون استفاده کرده و حالشو برده.اگه استفاده شده بود بیایید به وب من و ثبت نام کنید.و آدرس وب خود را در فرم ثبت نام وارد کنید تا بفهمیم خودتان هستید تا شارژ بهتون بدهیم. کد ایرانسل: 5840695842598763 انجمن ما برای ثبت نام و دریافت کارت شارژ: www.enterweb.ir ممنونم.راستی امکانات انجمن را بزار بگم برات: به انجمن تخصصی اینـتر وب خوش آمدید. وب ابـزار سایتی است در زمینه ی انواع کد های جاوا css و غیره. قالب تمام سایت ها برای همه ی سرویس های وبلاگ دهی و سایت دهی. سفارش ترجمه قالب برای همه ی سرویس ها. دارای چت روم. ساخت رایگان بنر،برچسب کاربری،لوگو و هدر و... ساخت انواع دامنه. سفارش دادن ساخت کد. نکات امنیتی. حل مشکلات قالب و سایت وبلاگ. ساخت اسکریپت. حل کردن تمام مشکلات کامپیوتر شما. به وب سایت ما سر بزنید. www.enterweb.ir

دکتر آینده

سلام البته من دنبال تتانی در دامها بودم که به وبلاگتون برخورد کردم آخه من دانشجوی دامپزشکی هستم. اما مطالب این صفحه رو خوندم.مفید هستند.خواستم نظری بدم و تشکر کنم. موفق و موید باشید