دیابت در افراد چاق

دیابت یا بیماری قند بیماری شایعی است که انواع متفاوتی دارد اما 2 نوع اصلی آن شامل نوع 1 و یا دیابت جوانان؛ نوع دو و یا دیابت افراد چاق، می‌شود. دیابت نوع 2 حدود 90 درصد از مبتلایان را تشکیل می‌دهد. این شکل از بیماری در زنان، افراد چاق و کم تحرک بیشتر از دیگران دیده می‌شود.

دیابت از علل عمده نابینایی و نارسایی کلیه است. بسیاری از قطع اندام‌ها در موارد غیر حادثه‌ای ناشی از عوارض دیابت است. دیابت با اختلال در خون‌رسانی، آسیب در حس درد در اندام باعث می‌شود تا اندام در معرض آسیب قرار گرفته، زخم شده و به راحتی بهبود نیابد. در گذر زمان و برای نجات جان بیمار گاهی لازم به قطع اندام می‌شود.

در دیابت نوع دو کمبود در تولید انسولین تا حدی وجود دارد اما بخشی از بیماری به مقاومت به انسولین تولید شده در بدن فرد برمی‌گردد. گاهی سطح انسولین شناور در خون در این شکل از بیماری بالاتر از حد طبیعی است اما به دلیل مقاومت بدن، جوابگوی نیازها نیست.

آسیب ناشی از دیابت عموماً عروق کوچک و ریز را درگیر می‌کند. اگر بیمار چربی خون بالا و یا فشار خون هم داشته باشد در این صورت عروق بزرگ هم درگیر می‌شود. آسیب در عروق کوچک خود را به شکل دفع پروتئین در ادرار، نارسایی کلیه، اختلال در بینایی و خونریزی در چشم بروز می‌دهد. آسیب در چشم گاهی به شکل آب مروارید و آب سیاه بروز می‌کند. عده‌ای از بیماران آسیب در اعصاب را تجربه می‌کنند. اختلال در حس درد، دردهای تیر کشنده از این عوارض هستند.

یکی از نقایص قابل مشاهده در بیماران قندی، کاهش قدرت دفاعی بدن در مقابل عوامل عفونی است. بسیاری از عفونت‌های شایع و غیر شایع در افراد دیابتی بیشتر و شدیدتر بروز می‌کند. بنابراین علایمی مثل تب، سرفه، ضعف، کاهش اشتها را باید در این بیماران جدی گرفت.

به دلیل اختلال در دستگاه هاضمه تعدادی از بیماران دچار اسهال، یبوست و یا  اختلال در هضم غذا می‌شوند.

این بیماران معمولاً با داروهای خوراکی درمان می‌شوند ولی ممکن است برای دوره‌ای و یا برای طولانی مدت لازم به مصرف انسولین هم باشد. بیمار باید توجه کند که داروها را به روشی که پزشک می‌گوید و به تعداد تجویز شده مصرف کند. بنا بر نظر پزشک گاهی لازم است که بیمار در طی روز چندین نوبت قند خون را در منزل اندازه گیری و یادداشت نماید. این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا از کفایت داروهای تجویزی و یا نیاز به افزودن به میزان و یا نوع دارو مطلع شود.

فراموش نشود که هیچ بیمار دیابتی نباید دارو و یا رژیم غذایی خود را قطع نماید. عدم مصرف دارو منجر به افزایش شدید قند می‌شود که گاهی کار بیمار را به بستری می‌کشاند. از طرفی استفاده از دارو بدون مصرف غذا باعث افت شدید قند خون و رفتن بیمار به حالت کما می‌شود.

بیماران دیابتی باید تحت معاینات دوره‌ای قرار بگیرند در این معاینات اثرات دیابت بر چشم، اختلال در عملکرد کلیه و بررسی آزمایشگاهی چربی‌های خون لازم است.

/ 0 نظر / 23 بازدید