ورزش رزمی و شکستگی استخوان ران

 

مرد نگران مادرش را به بیمارستان رساند. می‌گفت که مادرش زمین خورده و دیگر توان ایستادن روی پا را ندارد. پای راست بیمار به سمت خارج چرخیده بود. درد شدیدی در ناجه بالای ران احساس می‌کرد. تصویربرداری از لگن انجام شد که شکستگی سر استخوان ران را نشان می‌داد.

استئوپروز یا پوکی استخوان بیماری شایع افراد مسن، مخصوصا زنان در سنین پس از یائسگی است. در این بیماری به دلیل تغییرات هورمونی، ژنتیک و مشکلات تغذیه‌ای بیمار دچار اختلال در استخوانسازی شده و بتدریج استخوان‌ها توانایی تحمل فشارهای معمول ناشی از ضربات را  ندارند. این بیماران عموما به دنبال افتادن دچار شکستگی در ستون مهره‌ای و مفصل ران می‌شوند. شکستگی در نواحی محوری بدن با ناتوانی فراوان در بیماری همراه است که توان بدنی وی به دلیل سن بالا کاهش یافته است. از طرفی ترمیم استخوانی نیز در افراد مبتلا به پوکی استخوان کندتر است.

امروزه با بکار رفتن هورمون درمانی و استفاده از املاح کلسیم و ویتامین E بهمراه داروهای جدید، خطر شکستگی استخوانی ناشی از پوکی استخوان کاهش یافته است.

شکستگی سر استخوان ران در زنان 2 تا 3 برابر مردان است. این بیماری معمولا ناشی از سقوط در افراد مسن است. تصادفات جاده‌ای یکی دیگر از علل این نوع شکستگی است که متاسفانه تصادفات موتورسواران آمار آن را در ایران افزایش داده است.

دیده شده که آموزش‌های رزمی بمنظور کاهش نیروهای وارده بر فرد در حین زمین خوردن، می‌تواند در کاهش امکان شکستگی در مفصل ران نقش داشته باشد. در حین افتادن در هر دو حالت ایستاده و زانو زده اگر فرد برروی یک پهلو خود را بیندازد ایمنی لازم برروی مفصل ران وجود داشته و خطر شکستگی وجود ندارد. در حالی که زمانی که بیمار بجلو می‌افتد تنها در حالیکه زانو زده است، سقوط وی امن است. نتیجه کلی این است که افراد مسن در حین زمین افتادن تا حد ممکن برروی یکطرف خود بیفتند که کمترین نیرو به مفصل آنها وارد شود.

شکستگی استخوان‌ ران در ناحیه سر می‌تواند به عوارضی منجر شود. سر استخوان ران بخوبی خونرسانی نمی‌شود و شکستگی میتواند به خرابی سر استخوان (نکروز آوسکولار) منجر شود که نیازمند جایگزینی کامل مفصل ران است. از طرفی شکستگی ران به دلیل خونرسانی نامناسب بسیار مستعد جوش نخوردن است.

یکی از عوارض خطرناک این نوع شکستگی بروز لخته در ریه(آمبولی ریه) است. به دلیل عدم تحرک بیمار، در پا لخته تولید می‌شود و ممکن است این لخته از پا کنده شده و به سمت ریه حرکت کند. مستقر شدن لخته در ریه به سکته در ریه و مردن بخشی از ریه می‌شود.

اگر با مصدومی برخورد کردید که پس از زمین خوردن و یا تصادف قادر به حرکت پاها نبوده و یا نمیتواند بر روی پا بایستد نباید او را مجبور به راه رفتن یا تلاش برای ایستادن کرد. بیمار را خوابانده و به اورژانس 115 زنگ زده تا بیمار با رعایت اصول انتقال، به بیمارستان منتقل شود.

/ 0 نظر / 42 بازدید